Достапни линкови

Меркел: Грчката криза е ризик за земји од еврозоната


Германската канцеларка, Ангела Меркел денекса предупреди дека грчката должничка криза претставува ризик за сите земји членки на Европската Унија. Таа во својот говор пред европратениците во Брисел истакна дека ако некоја земја членка на еврозоната не може да ги исплати долговите таа станува ризик за сите во Европа, поготово за Германанија која има најголема европска економија.Меркел пред Самитот изјави дека ќе побара , Меѓународниот монетарен фонд Европската Унија да и понудат помош на Грција како последна можна мерка.
XS
SM
MD
LG