Достапни линкови

Јужна Африка стравува од протести за време на светското фудбалско првенство


Владата на Јужна Африка изрази загриженост дека може да се зголеми бројот на насилните протести за време на Светското првенство во фудбал, по последната серија на демонстрации во сиромашните делови на земјата.Владиниот потпарол, Темба Масеко изјави дека стравуваат дека демоснтрациите ќе ескалираат кога земјата ќе биде во фокусот на светската јавност во период кога треба да се покажат како најдобри домаќини.
Во Јужна Африка, изминатава година со насилани протести, демонстрантите бараат пристап до основни јавни сервиси и против новиот јавен транспортен систем.
XS
SM
MD
LG