Достапни линкови

Јосиповиќ и Тадиќ: Можна вонсудска спогодба?


Претседателите на Хрватска и Србија, Иво Јосиповиќ и Борис Тадиќ оцениле денеска во Опатија дека меѓусебните тужби за геноцид во судот во Хаг можат да се решат со вонсудска спогодба, пренесува новинската агенција Бета. .Тадиќ изјави дека е добро спорот што го имаат да добие вонсудска спогодба но како што вели тој то ане треба да значи дека ќе се прекинат судските процеси против оние кои извршиле злостортво. По средбата Јосиповиќ и Тадиќ изјавија дека ќе се заложат за изградба на билатерални односи по европски принципи и за решавање на сите отворени прашања.
XS
SM
MD
LG