Достапни линкови

Киргистан - 5 години од последната револуција


Киргистан денеска ја одбележува 5-тата годишнина од масовните протести кога беше соборен тогашниот претседател Ашкар Акаев. Неговиот наследник, Курманбек Бакиев, кога дојде на власт, вети полтички реформи и битка против корупцијата, а сега и тој се соочува со истите обвинувања од опозицијата. Вчера во Бишкек имаше протести на кои беше побарано од Бакиев да си поднесе оставка.
XS
SM
MD
LG