Достапни линкови

Блер: Светот ќе направи се што е потребно да го спречи Иран


Мировниот пратеник за блискиот исток Тони Блер го предупреди Иран дека светот „ ќе направи се што е потребно“ за да го спречат да направи нуклеарно оружје. Зборувајќи пред американско-израелскиот комитет за јавни работи тој истакна дека иранската нуклеарна програма е работа која ја задира глобалната безбедност. Блер додаде дека иранскиот режим предизвикува дестабилизација во регионот.Соединетите Американски Држави,Западните земји и Израел стравуваат дека нуклераната програма на Иран ќе се употреби за создавање на нуклерано оружје.Техеран тоа го негира и тврди дека целта на програмата е цивилна употреба.
XS
SM
MD
LG