Достапни линкови

Пакистански научник изнесувал нуклеарната воена технологија во Ирак и Иран?


Пакистанската влада побара судска истрага за обвинувањата дека нуклеaрниот научник Абдул Ќадер Хан пренесува технологијата за нуклеарно оружје во Ирак и Иран. Хан е познат по неговите обиди да направи прва пакистанска нуклеарна бомба, поради што и бил во домашен притвор.Врховниот Суд минатата година го ослободил Хан од притвор , но Вашингтон тогаш предупредил дека тој и понатаму ќе „претставува ризик“ за земјата.


XS
SM
MD
LG