Достапни линкови

ЕУ го осудува Израелскиот план


Европската Унија ја осудува намерата на Израел да гради еврејска населба во Источен Ерусалим. Шпанскиот министер за надворешни работи, Мигуел Ангел Моратинос бара од Израел целосно да ја запре градбата затоа што како што вели тој, тоа претставува блокада на меѓународните напори за мир на Блискиот Исток.Оваа осуда следува по вчерашното соопштение на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху дека Израел нема да престане со градбата во Источен Ерусалим.

XS
SM
MD
LG