Достапни линкови

Ирачката Изборна Комисија одби пребројување на гласовите


Според прелиминарните резултати, на изборите во Ирак во тесно водство е ирачката листа на поранешниот премиер Ајад Алави, пред коалицијата на Премиерот Нури ал Малиќи соопшти ирачката изборна Комисија. Комисијата ги одби барањата на Малиќи и Претседателот Џалал Талабани за повторно броење на гласовите. Финалните резултати се очекува да бидат соопштени на 26 Март во Петок.
XS
SM
MD
LG