Достапни линкови

Меркел ќе и понуди на Турција алтернатива место членство во ЕУ


Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека кон крајот на месецов ќе и понуди на Турција алтернатива за рамноправното членство во Европската Унија односно ќе и понуди првилигирано партнерство со кое ќе се дефинира блиската припадност на Турција кон Европската Унија.Турција претходно ваквите ставови ги сметаше за „неприфатливи“. Меркел ќе допатува во Истамбул на 29-ти март на дводневна посета.
XS
SM
MD
LG