Достапни линкови

Баскијците сакаат политички промени


Баскиската сепаратистичка организација ЕТА денеска соопшти дека е подготвена за политички промени, но не се откажува од вооружените борби. Во соопштението е наведено дека ЕТА сака да учествува во политичките промени, но на начин кој ќе и одговара на неа. Шпанската влада претходно побара од организацијата да го остави оружјето. ЕТА во последниве 40 години презеде одговорност за повеќе од 800 убиства.
XS
SM
MD
LG