Достапни линкови

Вулканска ерупција на Исланд


Вулкан еруптираше во јужниот дел Исланд. Властите евакуираа стотици луѓе што живеат во околината на вулканот кој се наоѓа на 160 километри од главниот град.
Вулканот е прекриен со мраз и властите стравуваат дека може да се создадат поплави од топењето на мразот. Последната ерупција на овој вулкан била пред речиси двесте години.

XS
SM
MD
LG