Достапни линкови

Пресврт во Ирак


Партијата на поранешниот ирачки премеир Ијад Алави е во мало водство пред актуелниот премиер Нури ал Малики според до сега избоените гласачки ливчиња од парламенатрните избори во Ирак.Со последниот пресврт Алави доби водставо од 8 илјади гласови. До сега се изброени 93 проценти од гласовите, изборната комисија соопшти дека наскоро ќе бидат готови конените резулатити. По тесната парламентарна трка се очекува Малики и Алави да преговараат за формирање на коалициона влада.
XS
SM
MD
LG