Достапни линкови

Песочна бура во Пекинг


Главниот град на Кина, Пекинг денеска е зафатен од силна песочна бура, поради што е намалена видливоста во градот. Властите издадоа предупредување до жителите да не излегуваат на улиците поради опасностите. Научниците за ваквиот феномен сметаат дека е комбинација на уништувањето на шумите и долгата суша во северна Кина.
XS
SM
MD
LG