Достапни линкови

Фицџералд на Косово - НАТО ги надмина недоразбирањата со БСК


Командантот на јужното крило на НАТО адмирал Марк Фицџералд денеска во Приштина изјави дека се надминати недоразбирањата со Безбедносните сили на Косово и дека Алијансата ќе продолжи да им помага. Тој изјави дека НАТО не е дел од стратегијата за северот на Косово, но дека ке продолжи да обезбедува сигурност за сите граѓани. Тој позитивно го оцени и вчерашното предавањето на чувањето на споменикот на српските јунаци на Газиместан од КФОР на Косовските сили за безбедност.
XS
SM
MD
LG