Достапни линкови

Во Турција најавени разговори за уставни измени


Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган изјави дека неговата партија во идната недела ќе одржи разговори со опозицијата за предложените уставни промени. Станува збор за измени на изборот на судии и на законот за забрана на политичките партии. Секуларистите сметаат дека измените претставуваат директен предизвик за исламистичката влада.
XS
SM
MD
LG