Достапни линкови

Кина бара да се намали притисокот врз јуанот


Кина ги повика Соединетите Држави да го намалат притисокот врз јуанот. Според Вашингтон, кинеската валута е подценета што го прави поскап американскиот извоз. Според Пекинг, пак, дијалогот со Вашингтон може да биде отежнат поради писмото на 130 американски законодавци со кое се бара од Претседателот Барак Обама да превземе мерки против Кина.
XS
SM
MD
LG