Достапни линкови

Нападнати новинарски канцеларии во Белорусија


Опозициските политичари и активистите за човекови права денеска го осудија нападот врз канцелариите на неколку медуими во Белорусија. Белоруската полиција запленила компјутери од канцелариите на еден независен весник и од просториите на два опозициски интернет медиуми.Претрес бил направен и во домови на тројца новинари, и конфискувана била копјутерска опрема.Министертвото за внатрешни работи не го коментираат инцидентот , пренесуваат новинските агенции.
XS
SM
MD
LG