Достапни линкови

Меркел: исклучување од еврозоната како опција


Германскиот канцелар Ангела Меркел изјави дека исклучувањето од еврозоната мора да биде опција во случај некоја членка да ги крши правилата. Во денешниот говор во германскиот парламент Меркел изјави дека таквата опција би се применувала како последна можност. Таа прецизира дека поради кризата во Грција, заедничката европска валута се соочува со најголем предизвик досега.
XS
SM
MD
LG