Достапни линкови

Ердоган: иранската нуклеарна програма, за цивилни цели


Иранската нуклеарна програма е единствено за мировни цели, изјави турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган во интервју за Би Би Си. ,,Неправедно е земјите кои поседуваат нуклеарно оружје да манипулираат со фактите и во исто време да не бараат од Израел да се откаже од нуклеарното оружје,, наведе Ердоган, додавајќи дека иранските власти повеќе пати го убедувале доти нуклеарната програма ќе се користи за цивилни цели, а не за нуклеарно оружје.
XS
SM
MD
LG