Достапни линкови

Меѓународна критика за контраверзна комеморација во Летонија


Контроверзна комеморација за летонски воени трупи кои во Втората Светска Војна се бореле со Германците против Црвената советска армија, помина мирно денеска покрај големото полициско обезбедување на улиците. Неколку стотини луѓе носејќи знамиња во рацете маршираа за да одадат почит на 140- те илјади луѓе кои се бореа во војната.Церемонијата предизвика меѓународна осуда, пренесуваат новинските агенции.
XS
SM
MD
LG