Достапни линкови

Еврозона - Ќе им помогнеме на Грција ако побара!?


Министрите за финансии од Еврозоната синоќа постигнаа согласност за планот финансиска помош на Грција.
Помошта ќе биде активирана доколку Грција не успее да ги обезбеди потребните финансии преку механизмите на пазарот, изјави претседателот на Еврогрупата и премиер на Луксембург, Жан-Клод Јункер.Тој додаде дека грчките власти досега не побарале финансиска помош и затоа таква помош засега не е потребна. Конечното решение за планот за финансиска помош ќе го донесат претседателите и премиерите на земјите од еврозоната.
XS
SM
MD
LG