Достапни линкови

Ештон:Палестинците и покрај се спремни се да се вклучат во преговорите


Шефот на дипломатија на Европската Унија, Кетрин Ештон изјави дека е неопходно итно да почнат израелско-палестинските преговори. Таа ја образложи итната потребата со изјавата дека „Палестинците и покрај се спремни да се вклучат во разговори“. Ештон додаде дека одлуката на Израел да изгради еврејска населба во Источен Ерусалим само ги загрози преговорите. За време на нејзиниот петдневeн престој во регионот, Ештон ќе ги посети Египет, Сирија,Израел и Појасот Газа.
XS
SM
MD
LG