Достапни линкови

Авганистанската војска убила бомбши-самоубијци


Авганистанската влада соопшти дека војската убила петтмина бунтовници кои планирале самоубиствени бомбашки напади на владина зграда во провинцијата Пактика. Министерството за внатрешни работи соопшти дека првите тројца самоубиjци биле убиени пред да стигнат до своите мети и да ги активираат бомбите во нивните елеци. Другите двајца милитанти загинале при вооружена пресметка со полицијата. Талибанците ја преземаа одговорноста за последните бомбашките напади во Кандахар при кои загинаа над 30 луѓе.
XS
SM
MD
LG