Достапни линкови

Израел ќе се штити од имигранти со ограда долга 240 километри


Израелската влада соопшти дека одобрила план да се изгради ограда околу израелската југозападна граница со Египет за да го намали влезот на имигранти, терористи и криумчарењето. Изрелскиот премеир Бенјамин Нетанјаху изјави дека „земјата не може да доволи да продолжат таквите случувања.“На оградата долга 240 километри ќе биде поставена и опрема за набљудување. Изреаелските власти очекуваат овој проект да ги чини 358 милиони долари. Според нивните проценки од Египет нелегално влегуваат во Израел неделно околу 150 луѓе
XS
SM
MD
LG