Достапни линкови

Локални избори во Франција


Французите денеска излегоа да гласаат во првиот круг од локалните избори. Над 44 милиони луѓе кои имаат право на глас треба да изберат претствници за локална власт во 26 регии. Според предизборните анкети се очекува партијата на претседателот Никола Саркози да доживее пораз , пренесуваат новинските агенции.
XS
SM
MD
LG