Достапни линкови

Џибао: Надворешниот притисок не и помага на кинеската валута


Кинескиот премиер Вен Џибао денеска во Пекинг изјави дека ќе ја одржува кинеската валута- јуан стабилна. Тој додаде дека надворешниот притисок влијае врз зголемување на вредноста на јуанот не и оди во корист на валутата. Многу американски пратеници се жалат дека кинеската валуте држи цена што е за 40 проценти пониска од нејзината вистинска вредност, пренесуваат новинските агенции. Џибао истакна дека се уште постојат ризици за глобалната економија.
XS
SM
MD
LG