Достапни линкови

Обама и Медведев ги „охрабрија“ нуклеарните разговори


Американскиот претседател Барак Обама со неговиот руски колега Дмитри Медведев во телефонски разговор се договориле , како што соопштува Белата Куќа , да ги „охрабрат “ преговорите за намалување на нуклеарното оружје. Преговарачи на двете земји во Женева го финализираат договорот со кој се обврзуваат и Русија и Соединетите Американски Држави да ги намалат нуклеарните боеви глави за една четвртина.
XS
SM
MD
LG