Достапни линкови

Серија бомбашки напади во Авганистан,30 луѓе загинале


Најмалку 30 луѓе загинале и над 50 се ранети при вчерашната серија на бомбашки напади во авганистанската област Кандахар. Авганистанските власти соопштија дека затворот бил главната мета , но ни еден затвореник не успеал да избега. Талибанците на својата интернет страна соопштија дека се одговорни за нападите и оти со нив испраќаат порака до НАТО. Гувернерот на Кандахар побара од властите во Кабул да испратат повеќе војници во јужната област.
XS
SM
MD
LG