Достапни линкови

Ирачката партијата на премиерот Малики е во водство


Прелиминарните резулати од парламентарните избори во Ирак покажуваат дека до сега од изброените гласачки ливчиња во Багдад, во водство е партијата на актуелниот премиер Нури ал Малики. Изборната комисија соопшти дека на второ место е шиитската религиозна партија Национална Алијанса, а по нив на третото место по освоени гласови е коалицијата на поранешниот премиер Ијан Алави, Иракиа. Конечните резултати од парламентарните избори ќе бидат готови за неколку недели.
XS
SM
MD
LG