Достапни линкови

ЕК без договор за помош на Грција


Европската комисија соопшти денеска дека земјите од евро зоната немаат постигнато договор за финансиска поддршка на Грција. Портпаролот на Комисијата Џонатан Тод изјави во Брисел дека Комисијата е подготвена да дејствува, но оти се уште не била завршена техничката работа за тоа. Неговата забелешка дојде откако се зголемија шпекулациите во печатот дека членките на еврозоната се согласиле на координирана билатерлна финансиска поддршка доколку Грција го побара тоа од нив.
XS
SM
MD
LG