Достапни линкови

Антивладини демонстрации во Тајланд


Илјадници демонстранти излегле на улиците на Бангкок да протестираат против владата на премиерот Абхисит Веџаџива. Организаторите велат дека станува збор за мирни протести. Агенциите јавуваат дека во Бангкок веќе биле распоредни 50 илјади воници и полицајци. Демонстрантите бараат враќање на премиерот Таксин Шинаватра кој во 2006 година со воен пуч беше соборен од власт и сега живее во Дубаи.
XS
SM
MD
LG