Достапни линкови

Расмусен:Алијансата останува отворена за нови членки


Генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен денеска во Варшава изјави дека за зачувувањето на мирот Европа е потребно Алијансата и натаму да ја остави отворена вратата за нови членки, како и да ја продолжи соработката со Русија. Расмусен кој учествува на меѓународната конференција за новиот стартегиски концепт на Алијансата изјави дека Русија неосновано го означи НАТО за закана на својата безбедност. Според Расмусен, за зачувување на својот кредибилитет, Алијансата треба да продолжи да развива нуклеарно оружје.
XS
SM
MD
LG