Достапни линкови

Ејуп Ганиќ ослободен со кауција


Британскиот суд го ослободи од притвор со кауција поранешниот член на претседателството на Босна и Херцеговина, Ејуп Ганиќ. Тој беше уапсен на почетокот на месецов во Лондон поради потерница од Србија за воени злостортва во време на воениот конфликт во Босна. Според правилата за екстрадиција, Србија има 45 дена од апсењето на Ганиќ да им испрати на британските власти целосни детали за случајот.
XS
SM
MD
LG