Достапни линкови

Авганистан не сака да стане бојно поле на туѓи војни


Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи денеска изјави дека Авганистан не сака да стане бојно поле на војни меѓу Индија, Пакистан, Иран и Соединетите држави. До овој негов коментар доаѓа откако Иран и Соединетите држави деновиве разменија обвинувања за двојна игра во Авганистан. Карзаи кој е во посета на Пакистан го повтори повикот за разговори со талибанците, како и плановите за одржување мировна конференција за Авганистан во идниот месец.
XS
SM
MD
LG