Достапни линкови

Партијата на Јанукович формира нова коалиција


Партијата на новиот украински претседател Виктор Јанукович успеа да формира ново мнозинство во парламентот. Коалицијата се очекува да номинира нов премиер кој треба да ја замени Јулија Тимошенко. Како можен премиер се спомнува поранешниот министер за финасии Микола Азаров, близок соработник на новиот шеф на државата. Јанукович пред еден месец ја победи Тимошенко на претседателските избори, по што таа го загуби парламентарното мнозинство.
XS
SM
MD
LG