Достапни линкови

Напади во Пакистан, 18 мртви


Најмалку 12 луѓе загинале при воздушните напади на американските сили во Пакистан во близина на границата со Авганистан. Нападите биле насочени кон област во Северен Вазиристан, познат како светилиште на Талибанците и на милитантите на Ал -Каеда. Во меѓувреме, милитантите нападнале американски канцелариите каде биле сместени хуманитарни работници кои ги помагале преживеаните во земјотресот кој неодамана го погоди Пакистан. Во нападите загинале 6 луѓе. Водачот на хуманиратната група најавил дека ќе ја стопира својата мисја во Пакистан. Преставниците на другите хуманитарни организации изјавиле дека нападот нема да ги спречи нивните активности.
XS
SM
MD
LG