Достапни линкови

Кина реагира на говорот на Далај Лама


Кинески официјални лица реагираат на говорот на протераниот тибетски духовен водач Далај Лама. Во говорот што го одржа вчера, Далај Лама изјави дека будистите во Тибет живеат како во затвор. Тој изрази и сочувство со луѓето на Ксинџијанг, земјата тој ја нарече "Источен Туркестан ", како што ја нарекуваат прогонетите кои се бореле за независност. Кинеските власти го обвинуваат Далај
Лама , дека ги користи Ксинџијанг и Тибет , како платформи за да си ја постигне целта и да ги оддели од Кина.
XS
SM
MD
LG