Достапни линкови

Европскиот Парламент го осудува гонењето на малцинството во Белорусија


Европскиот Парламент го осудува гонењето на етничките Полјаци во Белорусија. Во резолуцијата усвоена на седница во Стразбур, европратениците изразија „голема загриженост“ за кршењето на човековите права во Белорусија и побараа да им се врати имотот на неофицијалната културна организација, Сојуз на Полјаци во Белорусија. Односите на Брисел со Минск засега се заладени јавуваат новинските агенции.
XS
SM
MD
LG