Достапни линкови

Ештон:Цел на надворешна политика на ЕУ е стабилност на Европа


Министерот за надворешни работои на Европската Унија, Кетрин Ештон изјави дека главна цел на Унијата е да обезбеди стабилни односи со своите соседи преку промовирање на политички и економски реформи. Во својот говор пред европратениците денеска таа како пример на европската надворешна политика ја издвои Грузија каде Европската унија помогна во намалувањето на вооружените пресметки по што прекинаа и борбите меѓу Русија и Грузија. Ештон го истакна и успехот на европската надворешна политика за време на војните во 90-тите на Западниот Балкан.

XS
SM
MD
LG