Достапни линкови

Во Таџикистан осудени деведесетмина исламисти на Џамаат ал Таблик


Во Таџикистан 56 лица се осудени на затвор од 3 до 6 години поради припадност на забранетата исламска организација Џамаат ал Таблик. 33 други лица треба да плата казна до 16 илјади долари за истото дело. За таџикистанските власти, Џамаат ал Таблик е екстремистичка група додека нејзните членови тврдат дека се аполитични и ненасилни.
XS
SM
MD
LG