Достапни линкови

Далај Лама - Кина се обидува да го „истера“ будизмот од Тибет


Тибетскиот духовен лидер во егзил Далај Лама денеска изјави дека Кина се обидува да го истера будизмот од Тибет. Тој денеска во обраќањето од Индија по повод 51 годишнина од неуспешното востание на Тибет против Кина изјави дека властите во тибетските храмови прават кампања на патриотска ре – едукација. Далај Лама бара автономија за додека Пекинг смета дека тој сака отцепување на Тиибет од Кина.
XS
SM
MD
LG