Достапни линкови

67 години од депортацијата на македонските Евреи во Треблинка


Еврејската заедница во Република Македонија одбележува 67 години од депортацијата на македонските Евреи во нацистичкиот логор Треблинка. По наредба на бугарската влада, ноќта меѓу 10 и 11 март 1943 година биле уапсени речиси сите Евреи, или 98 проценти од еврејската популација во Македонија.
XS
SM
MD
LG