Достапни линкови

Црногорскиот Премиер Ѓукановиќ ќе се повлече и ке ужива.


Црногорскиот премиер Мило Ѓукановиќ синоќа изјави дека планира да се повлече од функцијата во текот на мандатот на актуелната Влада, но одби да прецизира кога точно ќе поднесе оставка.Тој негираше дека се решил на ваков чекор под притисок на меѓунардоната заедница.Ѓукановиќ рече дека нема намера да го определи својот наследник, додавајќи дека тој ќе биде избран во разговори во рамките на неговата Демократска партија на социјалистите и во договор со коалицискиот партнер - Социјалдемократската партија.
- „Ќе продолжам да живеам во Црна Гора и да се занимавам со друга работа, уживајќи во плодовите на тоа што го создадов“, изјави Ѓукановиќ. Мандатот на актуелната црногорска Влада истекува во 2013 година
XS
SM
MD
LG