Достапни линкови

Израел ќе гради 1600 објекти во источен Ерусалим


Израелкските власти соопштија дека денеска одобриле градба на 1 600 домови за Евреите во близина на град за кој Палестинците тврдат дека ќе биде нивниот главен град.Оваа одлука следува по средбата на американскиот потпретседател Џо Бајден со израелскиот премиер Бинјамин Нетанјаху. Бајден денеска изјави дека безбедноста во Израел ќе биде поддржана од Соединетите Држави и оти е уверен дека Израел е спремен да „преземе ризик за да се постигне мир“ на Блискиот Исток.
XS
SM
MD
LG