Достапни линкови

Објавувањето на изборните резултати во Ирак одложено


Ирачката изборна комисија денеска соопшти дека се одложува на неодредено објавувањето на прелиминарните изборните резултати. Причина за одложувањето е што досега се избројани само 30 проценти од гласачките ливчиња, е наведено во соопштението.И шиитска коалицијата на премиерот Нури ал Малики и опозициската коалиција Иракиа тврдат дека според досега избројаните ливчиња водат. Во неделата на парламентарните избори во Ирак излегоа речиси две третини од 19-те милиони гласачи.
XS
SM
MD
LG