Достапни линкови

Фејт: помали тензии на Косово по одлуката на Меѓународниот суд


Специјалниот претставник на Европската унија на Косово и шеф на Меѓународната цивилна канцеларија, Питер Фејт, изјави дека одлуката на Меѓународниот суд на правдата за легалноста на прогласувањето на независноста на Косово, која се очекува на лето, би можела да придонесе за намалување на тензиите меѓу Белград и Приштина. Тој истакна и дека Приштина не може да напредува кон Европската унија без одлучна борба против криминалот и корупцијата.
XS
SM
MD
LG