Достапни линкови

Мун и Ештон добија дозвола за посета на Газа


Израел соопшти дека ќе им дозволи на генералниот секретар на ОН Бан Ки Мун и на шефот за надворешна политика на Европската унија Кетрин Ештон да го посетат појасот Газа. Израел забрани странски официјални лица да го посетуваат појасот откако од 2007 година милитантната група Хамас управува во територијата. Досега странските официјални лица имаа пристап во појасот Газа преку Египет.
XS
SM
MD
LG