Достапни линкови

Во верските судири во Нигерија загинале 500 луѓе


Во судирите меѓу христијаните и муслиманите во централна Нигерија, како што соопштија локалните власти, загинале најмалку 500 луѓе. Се прецизира дека полицијата уапсила 95 лица осомничени дека учествувале во убиствата. Нигеријската војска го опколила регионот зафатен со верското насилство.
XS
SM
MD
LG