Достапни линкови

Избирачките места затворени во Ирак. околу 40 луѓе загинаа


Ирачката изборна комисија соопшти декапоголемиот дел од гласачките места затвориле навреме , но онаму каде што луѓе уште чекаат да гласаат ќе бидат примени. До сега се пријавени околу 40 загинати и над 60 ранети при бомбашки напади на избирачки места. Околу 6 000 кандидати од над 80 политички партии се натпреваруваат за 325 партенички места.Право на глас имаат во ирак имаат 19 милиони луѓе.Новинските агенции известуваат дека илјадници војници и и полицајци подржани од американски трупи се поставени на избирачките места за да го заштитат народот кој ќе излезе да гласа . Ова се втори парламентарни избори по падот на режимот на Садам Хусеин.
XS
SM
MD
LG