Достапни линкови

Талибанците го нападнале авганистанскиот претседател


Талибанците соопштија дека ја нападнале авганистанската претседателска делегација koja денеска ненајавено пристигна во Марџах. НАТО потврди дека делегацијата во која бил и авгансиатнкиот претседател, Хамид Карзаи била нападната но немало повредени од нападот. Карзаи допатува во поранешното талибанско упориште со командантот на меѓународните сили, генерал Стенли Мекристал и министерот за внатрешни работи на Авганистан. Карзаи по средбата со племенските старешини ветил помош за изградба на училишта, болници и патишта во Марџах.

XS
SM
MD
LG